loading

Na czym polega leczenie otyłości?

Leczenie otyłości pod opieką lekarza opiera się na utrwalaniu zdrowych nawyków żywieniowych i zwiększaniu aktywności fizycznej. Wprowadzając zmiany w stylu życiu korzystamy ze wsparcia farmakologicznego (włączenie leków), co ułatwia kontrolę głodu i apetytu oraz promuje łatwiejsze odczuwanie sytości po posiłku. Doświadczenie lekarzy i wytyczne towarzystw naukowych są zgodne, że to obecnie najskuteczniejszy sposób zachowawczego (nieoperacyjnego) leczenia otyłości.

W trakcie wizyty lekarskiej układamy indywidualny plan zmian zarówno w zakresie żywienia jak i aktywności fizycznej. Oceniane są wskazania do włączenia leczenia oraz ewentualne przeciwwskazania. Ustalamy plan postępowania na najbliższe miesiące.

Po wizycie pacjent ma możliwość korzystania z bazy wiedzy celem dalszego budowania świadomości żywieniowej, korzystania ze spotkań edukacyjnych oraz monitorowania swoich postępów na panelu pacjenta.

Wizyty kontrolne odbywają się co miesiąc (2. i 3. konsultacja), a następnie co 2 miesiące.

Kto powinnien rozważyć konsultację z lekarzem?

Leczenie otyłości pod opieką lekarza jest skierowane przede wszystkim do osób, które:

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli nie ma tu odpowiedzi na Twoje pytanie, użyj formularza kontaktowego.

Kto może brać leki na otyłość?

Leki przeznaczone są dla pacjentów z BMI 30 lub więcej. Można je również rozważyć u pacjentów z BMI powyżej 27 jeśli towarzyszą temu choroby będące konsekwencją zwiększonej masy ciała czyli np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, za wysoki cholesterol, choroba stłuszczeniowa wątroby czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Ostateczną decyzję o leczeniu i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań podejmuje się na wizycie lekarskiej.

Jaki jest koszt leczenia?

Koszt leków to średnio ok 400 złotych miesięcznie. Leki mogą być refundowane tylko u pacjentów z cukrzycą typu 2, spełniających wszystkie warunki refundacji – jest to rzadka sytuacja.

Jak długo trwa leczenie?

Tak długo jak jest ono skuteczne (czyli przynosi pozytywny efekt dla pacjenta). Nie powinno to być jednak krócej niż 6-12 miesięcy.

Moja masa ciała jest w normie, natomiast chcę ją zmniejszyć. Czy taka konsultacja jest dla mnie?

Leki włączane w otyłości i nadwadze nie mają udowodnionych długofalowych korzyści u pacjentów z BMI poniżej 27. Z tego powodu nie decyduję się na włączenie leków u takich pacjentów. U takich osób bardziej owocna może okazać się np. współpraca z dietetykiem.

Mam wyniki sprzed 3 miesięcy. Czy muszę je powtarzać?

Jeśli wyniki wykonano w ciągu ostatnich 6 miesiącach i od tego czasu nie nastąpiły znaczące zmiany w stanie zdrowia (nowe objawy, pogorszenie samopoczucia), to są one wystarczające i nie trzeba ich powtarzać.

Czy na pewno zredukuję masę ciała stosując leki?

W badaniach klinicznych preparatów stosowanych w otyłości, redukcję masy ciała osiąga około 85-95% osób, które je stosują. Skuteczność leczenia jest uzależniona od ilości zmian skutecznie wcielonych w życie przez pacjenta.

umów wizytę
Zacznij od wybrania terminu konsultacji

Wybierz z menu wizytę stacjonarną (w Poznaniu) lub online. Pierwsza konsultacja trwa 40 minut. Kolejne spotkania odbywają się początkowo co miesiąc, później co dwa. Program obejmuje: