Na czym polega leczenie otyłości?
Leczenie otyłości pod opieką lekarza opiera się na utrwalaniu zdrowych nawyków żywieniowych i zwiększaniu aktywności fizycznej. Wprowadzając zmiany w stylu życiu korzystamy ze wsparcia farmakologicznego (włączenie leków), co ułatwia kontrolę głodu i apetytu oraz promuje łatwiejsze odczuwanie sytości po posiłku. Doświadczenie lekarzy i wytyczne towarzystw naukowych są zgodne, że to obecnie najskuteczniejszy sposób zachowawczego (nieoperacyjnego) leczenia otyłości.
W trakcie wizyty lekarskiej układamy indywidualny plan zmian zarówno w zakresie żywienia jak i aktywności fizycznej. Oceniane są wskazania do włączenia leczenia oraz ewentualne przeciwwskazania. Ustalamy plan postępowania na najbliższe miesiące.
Po wizycie pacjent ma możliwość korzystania z bazy wiedzy celem dalszego budowania świadomości żywieniowej, korzystania ze spotkań edukacyjnych oraz monitorowania swoich postępów na panelu pacjenta.
Wizyty kontrolne odbywają się co miesiąc (2. i 3. konsultacja), a następnie co 2 miesiące.
Kto powinnien rozważyć konsultację z lekarzem?
Leczenie otyłości pod opieką lekarza jest skierowane przede wszystkim do osób, które:
- mają za sobą wielokrotne próby redukcji masy ciała, które nie dały trwałych rezultatów
- mają trudność z odczuciem sytości po posiłku ("wieczny głód")
- są zmęczone uczuciem "ciągłego bycia na diecie"
- odczuwające nasilony apetyt na słodkie i przetworzone produkty, który utrudnia trzymania się założeń dietetycznych
Najczęściej zadawane pytania
Jeśli nie ma tu odpowiedzi na Twoje pytanie, użyj formularza kontaktowego.
Kto może brać leki na otyłość?
Leki przeznaczone są dla pacjentów z BMI 30 lub więcej. Można je również rozważyć u pacjentów z BMI powyżej 27 jeśli towarzyszą temu choroby będące konsekwencją zwiększonej masy ciała czyli np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, za wysoki cholesterol, choroba stłuszczeniowa wątroby czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Ostateczną decyzję o leczeniu i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań podejmuje się na wizycie lekarskiej.
Jaki jest koszt leczenia?
Koszt leków to średnio ok 400 złotych miesięcznie. Leki mogą być refundowane tylko u pacjentów z cukrzycą typu 2, spełniających wszystkie warunki refundacji – jest to rzadka sytuacja.
Jak długo trwa leczenie?
Tak długo jak jest ono skuteczne (czyli przynosi pozytywny efekt dla pacjenta). Nie powinno to być jednak krócej niż 6-12 miesięcy.
Moja masa ciała jest w normie, natomiast chcę ją zmniejszyć. Czy taka konsultacja jest dla mnie?
Leki włączane w otyłości i nadwadze nie mają udowodnionych długofalowych korzyści u pacjentów z BMI poniżej 27. Z tego powodu nie decyduję się na włączenie leków u takich pacjentów. U takich osób bardziej owocna może okazać się np. współpraca z dietetykiem.
Mam wyniki sprzed 3 miesięcy. Czy muszę je powtarzać?
Jeśli wyniki wykonano w ciągu ostatnich 6 miesiącach i od tego czasu nie nastąpiły znaczące zmiany w stanie zdrowia (nowe objawy, pogorszenie samopoczucia), to są one wystarczające i nie trzeba ich powtarzać.
Czy na pewno zredukuję masę ciała stosując leki?
W badaniach klinicznych preparatów stosowanych w otyłości, redukcję masy ciała osiąga około 85-95% osób, które je stosują. Skuteczność leczenia jest uzależniona od ilości zmian skutecznie wcielonych w życie przez pacjenta.
Zacznij od wybrania terminu konsultacji
Wybierz z menu wizytę stacjonarną (w Poznaniu) lub online. Pierwsza konsultacja trwa 40 minut. Kolejne spotkania odbywają się początkowo co miesiąc, później co dwa. Program obejmuje:
- Kwalifikację do leczenia farmakologicznego
- Ocenę wyników badań wstępnych i kontrolnych
- Leczenie chorób będących powikłaniami otyłości
- Stały kontakt z lekarzem, również między konsultacjami
- Indywidualny plan zmiany nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej
- Możliwość dokumentowania postępów w leczeniu
- Dostęp do bazy wiedzy (od listopada 2023)